Anální žlázky

Co jsou anální váčky u psů, jak se mohou zanítit
a jaké jsou
příznaky zánětu? Neléčený zánět může vést
k rozšíření
infekce do celého těla! 

Co jsou anální váčky?

Anální váčky (známé též jako anální žlázky) jsou umístěny po obou stranách řitního otvoru. Váčky jsou vystlány žláznatým epitelem, který produkuje zapáchající hnědý sekret.

Tenké kanálky spojují váčky s řitním otvorem. Není zcela zřejmé, proč psi a ostatní savci tyto žlázy mají. Předpokládá se, že zapáchající sekret obsahuje feromony, které identifikují každého psa a slouží tak k označení teritoria. Kvůli tomu jsou také často nazývány pachové žlázky. Najdeme je jak u psů, tak i u fen. 

Jak se mohou anální váčky zanítit?

Sekret análních váčků by se měl samovolně uvolňovat současně s tím, jak stolice prochází řitním otvorem. Psi někdy obsah análních váčků vypouští během stresových situací.

Čas od času dochází k poruchám jejich vyprazdňování. To může vést k zánětu, který je následně příčinou řady dalších komplikací. Onemocnění análních váčků může postihnout psy jakéhokoliv věku. Rizikovými faktory jsou obezita a špatná výživa. 

Jaké jsou příznaky?

Pes začne "sáňkovat" po podlaze (kvůli svědění) a líže si nebo kouše okolí řitního otvoru. Majitel si mnohdy všimne otoku konečníku. Psi s onemocněním análních váčků mívají často problémy s kálením (oteklé váčky brzdí pasáž trusu), oblast okolo konečníku svědí a mohou se zde tvořit abscesy, které v konečné fázi praskají (což je nejzávažnější komplikace).

Bakterie migrující z abscesu způsobují dermatitidu perianální oblasti. Lízáním postižené kůže si pes může roznést infekci na zbytek těla a přivodit si tak zánět mandlí, uší nebo očí. U některých psů se může vyvinout alergická reakce, která vede k výraznému zhoršení stavu. V některých případech se stává, že se defekace pro psa stane natolik bolestivou, že přestane kálet úplně.

Jaká je léčba?

Pokud si všimnete výše uvedených příznaků u svého psa, navštivte veterinárního lékaře. Neléčený zánět análních váčků může vést k rozšíření infekce do celého těla. Někteří psi vyžadují pravidelné vyprazdňování žlázek u svého veterináře. Ve vybraných případech je nezbytný chirurgický zákrok.


Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: článek z oddílu Zdraví | MSD Animal Health | https://cz.mypet.com/zdravi/zdravotni-problemy/onemocneni-analnich-vacku/