Babesióza

Babesióza je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších onemocnění psů, způsobené jednobuněčnými mikroorganismy, nejčastěji Babesia canis, který na psa putuje prostřednictvím klíštěte. 

V čem je toto onemocnění nebezpečné?

Během onemocnění dochází k intenzivnímu rozpadu červených krvinek, což se projeví onemocněním žloutenkou a silnou anémií. Po 1-2 dnech od výskytu prvních projevů nákazy se objeví krvavá (nebo čokoládově hnědá) moč, obsahující velké množství hemoglobinu z poškozených krvinek. Klinický obraz babesiózy je podobný průběhu malárie u lidí.

V konečném stádiu neléčené babesiózy může dojít k multiorgánovému selhání. Zdokumentované komplikace obsahují trombocytopenii, diseminovanou intravaskulární koagulopatii, akutní selhání ledvin, poškození jater, rozpad kosterního svalstva, plicní edém, poruchy centrálního nervového systému, zánět slinivky břišní, pokles krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu, pokles koncentrace cukru v krvi, pokles koncentrace kyslíku v krvi a metabolickou acidózu.

Tato nemoc se vyskytuje v celé Evropě, ale s různou intenzitou v různých jejích částech. Parazit je na psa přenesen klíšťaty druhu piják lužní (Dermacentor reticulatus) a klíště psí (Rhiphicephalus sanguineus).

Jak se bebesióza projevuje?

  • Vysoká horečka, může se objevit teplota na 42°C
  • Apatie
  • Spavost, únava
  • Pes se chvěje na nohou
  • Nechuť si hrát, dovádět
  • Nechutenství a přitom může být žíznivy 


Jak a kdy se může pes nakazit?

Nejohroženější období je jaro a léto, kdy jsou klíšťata nejvíce aktivní. V poslední době, z důvodu mírného klimatu, dochází ale také k nákaze během podzimu a zimě. Vyskytuje se ve všech sousedních zemích.

Babesióza je takzvaná importovaná infekce. Což znamená, že nakaženému klíštěti stačí cca 36 hodin, aby nakazilo psa mikroorganismem.

První projevy onemocnění se ale projeví teprve za 5-7 dní, jsou známy případy inkubační doby několik týdnů.

K nakažení může prakticky docházet každý rok opakovaně a to proto, že tato nemoc v těle psa nevytváří imunitu. 


Je Babesióza léčitelná?


Včas diagnostika babesiózy je obvykle poměrně lehce léčitelná. Každá změna v chování psa musí být důvodem k návštěvě veterinárního lékaře, aby potvrdil nebo vyloučil onemocnění. Čekání "až to psa přejde" může být mimořádně nebezpečné.  


Jak předcházet babesióze?


Stoprocentní ochrana před samotným prvokem neexistuje. Nejlepší volbou jsou přípravky, které zahubí klíště ihned po napadení psem, případně zabrání přisátí klíšťat, poněvadž mohou psa nakazit rovněž i jinými nemocemi.
Informujte se u svého veterinárního lékaře na nejvhodnější způsob ochrany Vašeho psa před napadením klíštětem.
 


Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: článek z oddílu Zdraví | MSD Animal Health | https://cz.mypet.com/zdravi/zdravotni-problemy/babesioza-psu/