Giardie
GIARDIÓZA U PSŮ A KOČEK – PODCEŇOVANÁ PŘÍČINA PRŮJMŮ
Giardie
Existuje hned několik příčin chronických průjmů u psů a koček, mezi takové příčiny řadíme například zánětlivé onemocnění střev (IBD), exokrinní insuficience pankreatu, nebo chronickou pankreatitidu. Prvok zvaný Giardia duodenalis (česky Lamblie střevní), který se nachází na celém světě je velmi častou příčinou průjmů. V tomto články bychom se tak rádi tomuto prvoku věnovali a poskytli vám další další informace, které vám I vašemu mazlíčkovi mohou zpříjemnit život.
CO GIARDIÓZU ZPŮSOBUJE ?
giardie v mikroskopu
Giardia duodenalis je parazitický prvok, který napadá savce po celém světě. Giardia během svého života projde dvěma formami – cystou a trofozoidem. Cysta je odolná forma parazita, je zodpovědná za přenos a během svého cyklu se mění v trofozoid, který je formou aktivní a pohyblivou. Zajímavé je, že samotná cysta již obsahuje trofozoidy a další důležité organely. K přenosu do těla zpravidla dochází požitím kontaminované vody, potravy nebo kontaktem s cizím předmětem, které pak nazýváme fomity (například obuv, oděvy nebo hračky). Zvířata se také mohou nakazit požitím kořisti, která je parazitem již infikována.
Cysty se rozkládají v tenkém střevě poté, co jsou exponovány žaludečním šťávám a pankreatickým enzymům – tento proces se nazývá excystace. Trofozoity, které se do té doby nacházely uvnitř cyst, se následně přichycují k výstelce tenkého střeva nebo volně plavou vnitřkem střevního traktu (tzv lumen). Zde trophozoity mechanicky poškozují jednotlivé epitelové střevní buňky (tzv. enterocyty), čímž narušují trávicí a resorbční procesy. Trophozoity se pak množí a tvoří cysty, které jsou z těla vylučovány výkaly, čímž završí svůj životní cyklus v těle hostitele.
JAK SE GIARDIE PROJEVUJE?
Je důležité uvědomit si, že většina psů a koček, která parazita vylučuje z těla nemusí mít klinické příznaky onemocnění. K rozvoji klinického onemocnění jsou nejčastěji náchylná mláďata, pacienti s již oslabeným imunitním systémem nebo zvířata žijící v přeplněném životním prostředí. Giardie může být příčinou většího množství akutních tekutých průjmů (tzv. průjem z tenkého střeva). Pacienti mohou být také infikováni chronickými průjmy, charakterizovanými ztrátou hmotnosti a častými epizodami o malém objemu (tzv. průjem z tlustého střeva).
JAK SE STANOVÍ DIAGNÓZA?
Giardie je jedním z nejčastěji špatně diagnostikovaných parazitů. Často se mýlí s infekcí kvasinkovými organismy, což vede k zbytečným (falešně-pozitivním) diagnózám. K dalších chybným diagnózám může docházet přerušovaným vylučováním cyst z trávicího traktu (tedy ne každý výkal musí vykazovat stopy prvoka). Bohužel zatím neexistuje prokazatelně bezchybný test na napadení těla giardií, z toho důvodu veterináři obvykle doporučují kombinaci testů trusu, aby se pravděpodobnost správné diagnózy zvýšila na maximum.
LÉČBA GIARDIE
Úplné odstranění Giardie ze střevního traktu psů a koček může být náročné. Cílem terapie je tedy léčba průjmu. K nejčastěji používáným lékům patří fenbendazol a metronidazol. Klíčovým prvkem léčby jsou kroky vedoucí k odstranění reinfekce v kontrolovaném prostředí a to skrze důkladnou dekontaminaci prostředí, účinnou léčbou nakažených zvířat, čištěním cyst ze srsti a prevencí opětovné infekce zvířat.
PŘENOS GIARDIE NA ČLOVĚKA
životní cyklus giardie
Lidé se mohou giardií infikovat v přírodě nebo také od psů a koček. Dodržování správné hygieny a mytí rukou po manipulaci s infikovanými zvířaty je tak naprosto nezbytné. Děti, starší lidé a lidé s oslabenou imunitou by neměli manipulovat s infikovanými zvířaty vůbec, a to dokud nejsou klinické příznaky úplně pod kontrolou. V případě podezření na postižení giardií doporučujeme kontaktovat lékaře.
GIARDIE SOURHN
Giardióza je infekce u psů a koček, kterou způsobuje akutní a chronický průjem. Při rychlé a přesné diagnostice mohou být klinické příznaky u infikovaných zvířat vhodně léčeny. Vzhledem k infekčnímu potenciálu má řádné mytí rukou po manipulaci s nakaženými zvířaty zásadní význam. Pro bližší informace kontaktujte svého veterinárního lékaře, který vašemu mazlíčkovi bude schopen pomoct.
Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Zdroj: článek Giardie u psa a kočky | MetropoleVet Praha s.r.o. | https://www.metropolevet.cz/giardie/