Herpesvirus


OBECNÉ INFORMACE O HERPES VIRU PSU CHV1
Je to v současnosti nejčastější onemocnění u štěňátek do 1 měsíce stáří, které končí téměř vždy smrtí, nejčastěji úhynem celého vrhu.Je to nenormální překvapivý šokující stav celého vrhu, který se odehraje většinou tak rychle, že chovatel ani nestihne nějaké záchranné akce provést a vypátrat vlastně co se s vrhem děje.I zkušený chovatel jen zírá jak mu odchází štěňátka za podivných příznaků.
Přenos a vylučování viru Herpes je jakoukoliv tělní tekutinou, nejvíce při krytí dále při březosti, porodu, nemoci, nebo při jiném větším stresu psa. U dospělého jedince není tento virus klinicky rozpoznatelný a nezpůsobuje psu v podstatě žádné potíže, které by chovatel zaregistroval. Herpes se vyskytuje v populaci psů odedávna, ale jednak nebyl dříve znám (první případ byl popsán a dokázán v roce 1965) a nebyl rozšířen v takové míře jako dnes. Promořenost psí populace v ČR uvádějí veterináři asi 40%, ve světě i více.
Herpes virus lze již v této době dobře diagnostikovat - ovšem pouze krevním testem, pokud pes má v krvi protilátku proti Herpesu je jasné, že se s virem Herpesu setkal - tudíž je nakažen, má jej v sobě již navždy a bude jej v určitých případech dál přenášet. Doporučuje se izolovat zvířata v době nemoci a dále během březosti, neboť v tomto období dochází k vylučování viru a může dojít k nakažení zdravých psů.
Štěňátka s vrhů nakažených Herpesem většinou hynou do 24 - 48 hod. po nakažení, nebo když přežijí jsou nositely a přenašeči tohoto viru navždy. U štěňátek se Herpes virus projevuje malou životaschopností, dýchacími obtížemi (štěně lapá po dechu jako ryba), slabým sacím reflexem, sníženou tělesnou teplotou, pláčem, křečí v těle (štěně pádluje), často se přidá masivní pomnožení bakterií Clostridium a E.coli, které způsobí záněty orgánů, otravu krve, sepsi organismu, obrovské nadýmání a smrt.
Proti viru Herpes se dá v této době již bojovat a to hlavně preventivně, ale musí se začít ještě před krytím, očkovaním matky vrhu. V současné době očkovací látku vyrábí pouze jedna firma a jedna dávka stojí od 800 - 1 000 Kč. Očkovací látka se jmenuje EURICAN HERPES 205. Očkování je dvoufázové - první dávka se dává feně asi týden před krytím a druhá dávka asi dva týdny před očekávaným porodem. Očkovací látka neobsahuje oslabené ani modifikované viry Herpesu, ale pouze čistou protilátku, která vir v těle již dříve případně nakažené feny "zneutralizuje" a tím nedojde k nákaze krycího psa či přenosu s nakaženého psa na zdravou fenu při krytí a dále nedojde ke zničení embryí a později plodů a čerstvě narozených štěňátek.
Je nutno si přiznat, že v našich tuzemských chovech, zvláště větších chovech s více psy, je hojně rozšířen a vysvětluje mnohé zdánlivé "nezabřeznutí", potraty, rození nedovivinutých štěňátek (časté jsou rozštěpy břišní dutiny u mrtvě narozených štěňátek) nebo rození málo životaschopných štěňat, nebo překvapivé jinak nevysvětlitelné úhyny narozených štěňátek až do stáří 1 měsíce.
Uvádím zde tyto informace hlavně pro varování ostatních chovatelů jakéhokoliv plemene, neboť Herpes virus nezná hranice států ani si nevybírá plemeno, zdevastuje celé vrhy a vyděšenému chovateli i jeho fence- matce vrhu, zbyde jen zoufalství, oči pro pláč a prázdné místo v košíčku či porodní bedně i v srdci. Nikomu nepřeju prožít to co se stalo u nás, koukat na nešťastný porod, smutnou bezradnou fenku a svíjející se dusící bolestí plakající štěňátka, kterým již nemůžete pomoci.
Existuje pouze prevence a ochrana feny a očekávaného vrhu - tou je již výše zmíněné očkování-jménem Eurican Herpes 205. Neuplyne mnoho času a toto očkování bude patřit k běžným očkováním chovných fen. Chtěla bych aby si to přečetl každý chovatel a zamyslel se a zvážil rizika, já možnost volby neměla, neboť jsem žila jako mnoho dalších postižených v nevědomosti.


Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: článek z oddílu Články a rady autorky Šárky Mikoláškové | Klub přátel pražského krysaříka | https://www.prazsky-krysarik.cz/clanky/zkusenosti_herpes.html


Herpesvirové onemocnění psů je poměrně málo známé virové onemocnění postihující převážně štěňata a mladé jedince. Virus nejčastěji napadá respirační a genitální aparát. Typická je pro toto onemocnění dlouhodobá, často celoživotní infekce.

U mladých štěňat může herpesvirus vyvolávat mírné respirační onemocnění, u starších zvířat probíhá infekce obvykle subklinicky. Uterinní infekce a infekce narozených štěňat může vyústit v celkové onemocnění s vysokou mortalitou. Virus je nebezpečný zejména u podchlazených štěňat a u štěňat s nefunkčním imunitním systémem.
U dospělých zvířat může herpesvirus vyvolávat onemocnění genitálního traktu, může být příčinou neplodnosti, potratů a předčasných porodů.

Dlouho se předpokládalo, že je tento virus v populaci psů poměrně málo rozšířen. Představuje ale poměrně velké riziko v místech, kde je chováno větší množství psů pohromadě, především v chovných stanicích. S rozvojem citlivějších diagnostických metod ale stoupá u psů počet záchytů; v Holandsku byl zjištěn výskyt protilátek proti herpesviru u 40 % psů, v Anglii se pohybují nálezy mezi 76 – 88 %.

Postnatální infekce štěňat mladších 3 týdnů obvykle vyústí v celkové onemocnění s vážnými následky a často se smrtelným koncem. Charakteristickým nálezem při pitvě jsou nekrózy v plicích, játrech a v ledvinách, akutní hemorhagická splenitida, ložiskový hnisavý zánět mozku a záněty nervů.

U štěňat nakažených mezi třemi a pěti týdny stáří se herpesvirová infekce většinou projeví mírným zánětem dýchacího aparátu, které ale může být komplikována jinou infekcí nebo imunosupresí. Infikovaná štěňata jsou apatická, přestávají sát, naříkají a mají nižší tělesnou teplotu. Rýma, tečkovité krevní výlevy na sliznicích a puchýřky na sliznicích tváří, vulvy nebo předkožky jsou dalšími doprovodnými příznaky tohoto onemocnění.

U starších zvířat je onemocnění spojeno s puchýřky a erozemi na sliznicích pohlavního aparátu.

OČNÍ FORMA

U narozených štěňat infikovaných herpesvirem bývají nejčastěji pozorovány těžké oční záněty s následnou retinální dysplazií a souvisejícími očními abnormalitami. Histologický nález spočívá v depigmentaci a vakuolizaci pigmentovaného epitelu sítnice a následně v hypertrofii, tvorbě záhybů a naopak v atrofii. U některých štěňat bývají v zánětlivě změněné sítnici zjištěny intranukleární inkluze. U těžkých zánětů bývá zjištěn zánět rohovky, katarakta a srůsty v přední komoře oční.

Aplikace kortikoidů může vyvolat i u starších psů klinické projevy onemocnění.

INFEKCE BŘEZÍCH FEN

Herpesvirus vyvolává u fen záněty vaginy. Virus může přecházet přes placentu do plodů, výsledkem je odúmrť plodů, jejich resorpce, aborty, předčasné potraty a narození slabých a neživotaschopných štěňat.

DIAGNOSTIKA

U novorozených štěňat můžeme prokázat trombocytopenii (nedostatek krevních destiček ) a vzestup aktivity jaterního enzymu ALT v krvi. Rozhodující je ale patoanatomické a histologické vyšetření.
V krvi je možno po prodělání infekce zjistit přítomnost protilátek. Pro detekci se používá buď ELISA nebo PCR. PCR je možno použít i při průkazu viru v tkáňových řezech.

LÉČBA

U malých štěňat probíhá onemocnění velice rychle a účinná terapie není známa. Zvýšení tělesné teploty může snížit mortalitu.

!!! VAKCINACE BŘEZÍCH FEN NECHRÁNÍ PŘED INFEKCÍ, JEN TLUMÍ ROZVOJ KLINICKÝCH PŘÍZNAKŮ !!!


Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: článek z oddílu Užitečné informace | VEDILAB, spol. s r. o. | https://www.vedilab.cz/herpesvirus-psu