Co je to MOLOSS?

Moloss je pes s osobností.

Molossoidní plemena typu mastif

Molossoidní plemena horského typu

V tuto chvíli nebudeme brát v potaz všechna plemena z II. skupiny FCI - Pinčové a knírači, Molossoidní plemena a Švýcarští salašničtí psi. Zaměříme se jen na plemena molossoidní.

Pojem MOLOSS znamená těžký pes se silnou kostrou, hlavou jako "kýbl" a sloní pamětí.

Moloss je velmi přímočarý a když jednou řekne "Ano" znamená to ANO. A tak stejně, když řekne "Ne" neprojde přes něj ani parní válec, prostě NE.
Pokud k nám přijde návštěva, buď ji miluje (akceptuje) nebo dotyčnému dá jasně najevo, že není vítán. A tak to má pak i po hodině nebo v jiný den.


Říká se, že moloss je pes s osobností.

Mají docela specifickou povahu, která se ještě dělí do 5 katagorií.

  • Plemena, která nejsou nebezpečná jiným cizím psům či cizím lidem.
  • Plemena ostrá dle "vlastního klíče" vůči některým cizím psům.
  • Plemena ostrá vůči všem cizím psům a vůči nebezpečně se chovajícím cizím lidem.
  • Plemena ostrá vůči cizím lidem.
  • Plemena ostrá vůči všem cizím psům a všem cizím lidem.


Psi molossoidních plemen jsou oddanost sama.

Moloss se nikdy nepostaví proti pánovi či členům rodiny, pokud není ohrožen jejich chování jeho vlastní život. Od "svých" lidských dětí si nechají líbit doslova všechno a když je toho příliš, seberou se a jdou pryč. Je tedy vhodné u výchovy psa nezapomenout ani na výchovu svých ratolestí.

Nemůžeme u nás doma říci, že nikdy nedošlo ke krvavým kapkám, ke kousnutí či podrápání. Upřímně, ze začátku mě to hrozně děsilo, ale pak jsem si uvědomila, že se nejedná o agresivitu nebo jiné nežádoucí chování. 

Veškerá zranění, která nám byla způsobena, byla vždy bez zlého úmyslu

Nejvíce se vyhrocovala situace, kdy jsem přišla z práce domů a se vší parádou se na mě vrhla naše 50-ti kilová moskevačka. Vyskočila do výšky, podrápala mě a pak chytla do čelistí celé mé předloktí. Asi ani kolegové v práci nezapomenou jak se mě ptali, zda je doma vše v pořádku a já jim se smíchem oznámila, že ano, že tohle dělá naše "Čivava" v těle medvěda. 

Vše se ale uklidnilo, když holčičky dospěly. 


Každý moloss má své odlišnosti od ostatních, každý je jiný

Určitým plemenům se z jistých důvodů kupírovaly uši. Uši všech molossů jsou středně velké a převislé. Moloss se vztyčenýma ušima nikdy neexistoval a existovat nebude. Kupírování se provádělo zkrácením celého ušního boltce, nikoliv jen po stranách jako třeba u ovčáků. Dle nařízení EU bylo kupírování zakázáno, protože naplňuje skutkovou podstatu týrání zvířat.

Moloss je zvíře vyšlechtěné pro práci a proto byl vždy více dbáno na pracovní a povahové vlastnosti, než na exteriér.

Jediná věc, která z exteriéru má význam je barva srsti. Pastýři si ke svým stádům ovcí vždy vybírají bílé nebo světlé psy a to z důvodu, že na dálku a za šera, v čase lovu, nejsou od stáda tak rozpoznatelné a tím pádem mají výhodu překvapení. Nebo naopak, tam kde moloss stráží boháčům palác nebo dělá osobní ochranku, jsou upřednostňováni černí psi, kteří budí respekt. Tmavě žíhaná zvířata využívali zase kmeny lovců, protože žíhaný pes se lépe v lese maskoval.

Pyrenejský horský pes

Cane Corso

Brazilská fila


Moloss jsou přírodní plemena i výsledek šlechtění.

Žádný moloss není prakticky "čistokrevné" plemeno. Navíc většina nejsou ani starobylá plemena. Za skutečně starobylá plemena jsou považováni pastevečtí psi z východní Evropy a střední Asie. De facto každý pastevec je potomek asijského pasteveckého psa.

Původní plemena byla během revolucí a dvěma světovým válkám byla doslova zdecimována a z rozsáhlých počtů zbylo jen pár jedinců. Mnoha plemenům hrozilo vyhynutí. Jen díky nadšencům, dalo by se říci vlastencům, kteří čerpali z dobových ilustrací a dochovaných písemností, se podařilo národní plemena různých zemí s velkým úsilím opět obnovit

Při této "renesanci" plemen byla používána příbuzenská plemenitba, které dalo za vděk zdraví, přikřižovali se nečistokrevní psi a psi pochybných kvalit, aby bylo dosaženo vzhledu a povah původních plemen. 

Naneštěstí díky přísné selekci narozených jedinců, kdy byli vybíráni největší a nejtěžší zvířata, došlo k zatížení plemen zdravotními problémy, jako jsou deformace kloubů a kostry. 


Rozdíly mezi molossem a molossem jsou někdy velké.

Většina molossoidních plemen lze tedy označit jako obnovená plemena, tj. plemena kulturní. Způsob jakým přemýšlejí, čím se vnitřně řídí byl křížením rozmělněn, rozředěn, původní chování se u některých úplně změnilo. Pro příklad: z bojovného a urputného anglického buldoka či německého boxera se stal rodinný pes, za mlsku je schopen i tancovat. Z rotvajlera, řeznického psa, se stal disciplinovaný služební pes a skvělý parťák do rodiny.

Oproti tomu, většinu pasteveckých plemen stále můžeme označovat slovem starobylá plemena, tj. plemena primitivní. Jejich myšlení, chování a ani exteriér se po staletí nezměnily.

Rozdíl mezi pastevci a nepastevci se nejlépe ukáže ve smečce.

V případě pasteveckých plemen je vůdcem smečky fena. Stejně tak jako ve smečce vlků, kdy velké procento problémů řeší alfa vlčice. Matriarchát. Fena je z pohledu přírody důležitější než pes. Fena v těchto smečkách vládne i několika psům a oni se ani neodváží protestovat nebo ji zkusit sesadit. Jsou podřízeni, ale bez použití šikany či ponižování. Teď mě napadá, že je to vlastně stejné jako ve včelím úlu. Tam mají svou královnu, kterou krmí, chrání a pečují o ni.

Naproti tomu u nepasteveckých plemen, se až na výjimky, vše řídí právem silnějšího, takže psa.. Zde je nastaven patriarchát. Pes je ten, kdo vrčí na fenu u misky se žrádlem, pes je první v řadě, když se rozdávají pamlsky. Psi kulturních plemen, mezi něž patří i obnovená plemena molossů, se začínají polidšťovat. Chovat se jako lidé, neboli nekulturně.

Pokud spolu žijí plemena pastevecká a kulturní, vždy je vůdcem smečky pastevec. Ten je dostatečně fyzicky i psychicky silný na to, aby připomněl vejlupkovi základní primitivní pudy a instinkty. 
Při soužití středoasijce a kavkazáka, je vždy vůdcem středoasiat. Proč? Protože má fyzickou převahu? Ne. Protože má psychickou převahu! Zvláštní, co?!


Pokud chcete velkého psa, mezi molossy si určitě najdete toho svého parťáka, tu svou spřízněnou dušičku
Všichni molossi mají totiž jedno společné:
Vy jste středobod jeho vesmíru. Pro vás bije jeho obrovské, láskou naplněné srdce!

Vše, co je zde napsáno jsou naše názory, naše zkušenosti a sdílené zkušenosti jiných chovatelů zveřejněné s jejich svolením. V případě využití externích zdrojů, je tato informace uvedena na konci článku.